BlockChainHaberleri.com – Behre senetleri ve bono piyasasında yaşanan yükseliş bu hafta Asya öncülüğünde bir ölçü ivme kaybederken gelişen devlet piyasalarında da ay içindeki risk iştahı bir ölçü azaldı.

Çin’de yaşanan salgının ileri boyutta olabileceği kaygısı piyasalarda gün başında satışlara neden oldu, lakin ABD Lideri Trump’ın Davos Zirvesi’nde Çin ile 2. Muahedenin çok yakında olacağını açıklaması ile düşüşler sonlu kaldı.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarında bir numara faz muahede geçen hafta sağlandı. ABD Yöneticisi Trump, bugünkü konuşmasında 2. mutabakat ile uygulanan birçok tarifenin kaldırılabileceğini ve her iki iktisat için de adil bir süreç olacağını açıkladı. Gelişen devlet piyasalarında da günün 2. yarısında toparlanma görülüyor.

Gün başında 121 bin 500 puana gerileyen BİST 100 son saatte 123 bin 200 puana çıkarak tepe denemesini yeniledi. Kur tarafında ise dolar olumlu fiyatlama var. USD/TRY kuru bugün 5,9340’a çıkarak geçen haftaki kayıplarını sildi ve 8 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.