BlockChainHaberleri.com – Haftanın son süreç gününde gelişen memleket para ünitelerinden rand, ruble, peso, koruna ve real dolar önünde hafif yükseliş yaşarken lira ise %0,25 kayıp yaşıyor.

Dün gerçekleşen yılın birinci PPK içtimasında TCMB, piyasa beklentilerine koşut 75 bp nema indirimine giderek siyaset getirisini %11,25 seviyesine çekti. Temmuz itibariyle başlayan nema indirimi sürecinde toplamda 1275 bp nema indiren merkez, karar metninde enflasyondaki güzelleşmeye dikkat çekti.

Piyasa beklentileri ile entegrasyonlu, sonlu nema indirimine giden merkezin kararının akabinde fiyatlamalar TL müspet olurken USDTRY kuru 5,84’ün altına geriledi. Bugün ise kur, 5,8750’ye hafif yükseliş yaşıyor. Geçen hafta başında jeopolitik risklerle yükselişe geçen kur, devamında düştü ve haftalık bazda 6 hafta sonra düşüş ile kapanış yaptı. Bu hafta ise 5,88 altında düşüş istikametli kapanış oluşabilir.

BIST tarafında ise rekor seviyeler bu hafta tekrar test edildi. Endeks 122 bini aşarak bir yıl evvel görülen seviyeyi yine test etti ve haftanın son süreç gününde de 121 bin puan üzerinde süreç görüyor. Endekste kısa vadede 117 bin destek olarak izlenirken 125 bin ise direnç olarak takip ediliyor. ABD-Çin arasındaki ittifak piyasaların çok istediği somutluğa sahip olmasa da sürecin olumlu ilerleyeceği niyeti global piyasaları desteklemeye devam ediyor ve BIST de koordinasyonlu olarak rekor seviyelere sahih ilerliyor.