BlockChainHaberleri.com – ABD tatilinin yatırımcılara risk alma konusunda bir ölçü teşvik sağlamasıyla ABD doları Pazartesi günü sakin. Amerikan doları ana rakipleri önünde tekrar de güçlü görünüyor.

Dolar endeksi 97,40 puanda esasen sakin kaldı. USD/JPY ikilisi 110,15 puanda süreç görürken, EUR/USD %0,1 artışla 1,1095 ve GBP/USD %0,2 kayıpla 1,2979 oldu.

Cuma günü Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara nazaran, Aralık ayı ABD konut başlangıçları 1,38 milyon olan ekonomist varsayımlarının hayli üzerinde geldi ve 13 yılın en büyük karını elde etti.

Perakende satışlar da artış taraflıydı ve imalat aktivitesi ölçümü sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Olumlu olgular Fed’in ay sonundaki içtimada getiri indirimi yapacağı beklentilerini azalttı.

Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Bankası’nın da politik bir değişim yapması beklenmiyor lakin İngiltere Bankası’nın yakın gelecekte nemaları indirmesi bekleniyor.

ING analistlerinden Chris Turner, Petr Krpata ve Francesco Pesole bir araştırma notunda, “dolar hikayesi G3 ortamında güçlü olmaya devam ediyor” dedi. “Cumhuriyetçi Vergi İndirimi 2.0 konuşmaları eğilimi – en azından G3 meydanında – güçlendirebilir. ABD’nin makro zayıflığı şimdilik telaşa mahal vermiyor lakin piyasa yakında yüzünü ABD seçim risklerine çevirecek – mahsusen Demokratik adaylık yarışındaki (Elizabeth) Warren yahut (Bernie) Sanders’a.