Muharrir: Peter Nurse  

BlockChainHaberleri.com – İngiltere Bankası (BoE) mümkün bir getiri indirimi tartışmasına hazırlanırken, güçlü istihdam dataları İngiltere iktisadının daha sağlıklı bir resmi çizdikten sonra sterlin Salı günü yükseldi.

GBP/USD %0,3 artışla 1,3047 dolara yükselirken, EUR/GBP %0,2 kayıpla 0,8507’den işlem gördü.

Salı günü yayınlanan resmi doneler, Kasım ayına kadar olan üç aylık periyotta istihdamın 208.000 artışla 32,90 milyona yükseldiğini gösterdi – 2019 Ocak ayına kadar olan çeyrek devirden beri görülen en büyük artış. İstihdam orantısı %76,3 ile rekor bir yüksekliği görürken, işsizlik nispeti, 1975 yılından bu yana görülen en zayıf seviye %3,8 puanda değişmedi.

İngiltere Bankası Para Siyaseti Komitesi’nden Başkan Mark Carney de dahil olmak üzere bir küme üye, yavaşlayan iktisada yönelik işaretler arasında daha çok teşvik gereksinimine ait konuşma gerçekleştirmişti. Velev iki üye geçen yılın ahir borçlanma maliyetlerinde bir indirim olması lehine oy kullanmıştı.

BoE bir sonraki getiri kararını 30 Ocak’ta duyuracak.

Datalar biraz düşündürücü olabilir gelgelelim yatırımcılar yılın birinci yarısının sonuna kadar bir nema indirimi gerçekleşme ihtimalini neredeyse %100 olarak görüyor.