BlockChainHaberleri.com – Çin’de riskten kaçınmayı tetikleyen pnömoni gibisi virüsün ortaya çıkışı ile inançlı limanlara yönelim olduğundan, Salı günü yen talep gördü.

Yen dolar önünde %0,2 yükseldi ve USD/JPY 109,97 oldu. Yuan da %0,6 kayıpla, USD/CNY 6,9072’de işlem gördü. Öte yandan piyasa ilgisi aylık Alman ZEW endeksine ve İngiltere’nin istihdam raporuna döndüğünden,

EUR/USD 1,1089 ve GBP/USD 1,3005’ten işlem gördü. ABD dolar endeksi 97,39 puanda sakin kaldı.

Wuhan’dan yayılan marazın çıkışı şimdi erken aşamada. Şimdiye kadar dört mevt olduğu onaylandı lakin en ağır seyahat periyodunun olduğu Çin Yeni Yılı tatilleri yaklaştıkça, yayılma riski artıyor.

2002 SARS (ağır akut teneffüs yolu zayıflığı sendromu) salgınının tesiri hala akıllarda taze. O vakada 37 memlekette 8.000 insan etkilenmiş, yaklaşık 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Yatırımcıların probleme ait umutlu olmasıyla birlikte, şimdiye kadar döviz piyasasındaki hareketler epey sakin.

Saxo Bank’ta global makro stratejist olan Kay-Van Petersen, “virüsün nihayetinde denetim altına alınacağına kuşku yok – yalnızca sorun ne devir olacağı ve kıymetli bir ölçeği olup olmadığı” dedi.

“Bir biçimde yerelde panik satışlara neden olmadığı takdirde” Çin (ve temsilen Hong Kong) piyasaları ve yuan için ölçüsüz negatif bir durum görmenin sıkıntı olduğunu ekledi. “Yine de olumsuz bir senaryo için işlerin büyük orantıda daha berbata gitmesi gerekecek.”

Bununla birlikte, global ekonomik maliyetinin en az 40 milyar dolar olduğunu iddia eden 2003 yılına ilişkin akademik bir çalışmayı düşünürsek, SARS salgınının tesirini hatırlamak kıymetli.