Hindistan bir devranlar kripto para bölümünün kalbinin attığı değerli devletlerden birisi konumundayken, memleketin merkez bankası tarafından yayımlanan genelge ile bütün kuvvetini kaybetmişti.

RBI: Kripto Paraları Yasaklamadık RBI tarafından çıkartılan genelge temel olarak memleket hudutları içerisindeki bankaların kripto para borsalarına yahut kripto para süreci yapan kurumlara hizmet vermesini yasakladı. Yasağın çıkartıldığı 2018 yılından bu yana RBI ve kripto para destekçileri arasında devam eden davada ise yeni gelişmelere ulaşıldı. RBI’ye dava açan IAMAI temel olarak birçok mahallî kripto para borsasının temsilcilerini barındırıyor.

Yeni ortaya çıkan farklı bir gelişme ise 4 Eylül 2019 tarihinde verilen bir beyannameye dayanıyor. İlgili beyannamede Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para ünitelerinin yasak olmadığını belirttiği görülüyor. RBI tarafından yayınlanan açıklamada, sanal para ünitelerinin devlette yasaklanmadığına dikkat çekiliyor. RBI’nin kripto paraları yasaklamadığı lakin kendisi tarafından regüle edilen kurumlara bunları (kripto para) kullanan şirketlere yahut bireylere hizmet vermemesi cephesinde genelge yayınladığı aktarılmakta.

Münhasıran kara para aklama ve terör finansmanı üzere risklerin kripto para ünitelerinin en büyük meselelerinden olduğunu belirten RBI, aldığı kararın temel sebebinin de bu olduğunu açıkladı. Kripto paraları tam olarak yasaklamayan merkez bankası, bunlarla ilgili hizmet verilmesinin önünü keserek aslında benzeri bir hamleye imza atmış oldu. Hindistan Yüksek Duruşması şimdi mevzu hakkında bir karara varmış değil ve sonuç kripto para yatırımcılarını sevindirebilir.

Aslında RBI’nin bu adımı yahut benzerleri, vesair hükümetler tarafından da destek görüyor. Bu haberden de okunabileceği üzere Güney Kore de kripto para ünitelerine %20 vergi getirmeyi planlıyor.

Bu makale birinci olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır