BlockChainHaberleri.com – Yerküre umumunda merkez bankaları Fed’in getiri indirimine farklı karşılıklar verdi, ABD borsaları düşük açılmaya hazırlanıyor ve yeni savaş tehdidi petrol fiyatlarını yine yükseltiyor.

İşte 19 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 değerli şey:

1. Manik nakdî Perşembe

Global genişlemeci para siyaseti döngüsü Endonezya ve Hong Kong’un nema nispetlerini kesmesiyle devam etse de, daha değerli olan, Japonya Bankası kilit nema nispetini değiştirmedi ve Ekim ayındaki içtimasında politikayı gevşetebileceğine işaret etti.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) kilit nema nispetini değiştirmeyip negatif nema orantılarının bankalar üzerindeki negatif yan tesirleri azaltacağını söylediği bir önlem olarak, mucize ihtiyatlar üzerindeki ileriye dönük hesaplanacak cezai getirisi düşürdükten sonra, Avrupa’da İsviçre frangı dolar ve Euro önünde güçlendi. Norveç merkez bankası öngörülebilir bir gelecek için bunun son olabileceğini söylediği nema artırımını gerçekleştirdi.

İngiltere Bankası ve Güney Afrika Merkez Bankası para siyaseti kararlarını hala duyurmadı.

Karar OECD’nin bu yılki global büyüme iddiasını on yıl içindeki en düşük seviye olan %2,9’a düşürmesinin akabinde geldi.

2. Borsalar düşük açılmaya hazırlanıyor

ABD borsaları, Fed’in siyaset kararı ve basın içtiması sonrasında piyasaları pek değişmemiş bırakan Çarşamba günü sonundaki ralliyi aksine çevirerek düşük açılmaya hazırlanıyor.

Dow 51 puan düşerken, S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,3 geriledi.

Lider Jerome Powell basın içtimasında Fed’in yakın vadede ABD iktisadında değerli bir zayıflama beklemediğine işaret etti. Bu tez, Philadelphia Fed’in tertipli işletme anketini paylaştığı hengam test edilecek. Tıpkı devirde haftalık birinci işsizlik müracaatları da paylaşılacak.

3. Fed para piyasasını tekrar sakinleştiriyor

Fed ABD para piyasasındaki koşulları yatıştırmak için devam eden üçüncü günde de repo düzenleyecek.

Çarşamba günü yaptığı üzere Fed, bankalara maksimum 75 milyar dolar gecelik fon sunacak. Bankalar Çarşamba günkü ihalede 80 milyar dolar talep etti. Bunun meali, Fed fon nispetlerini Fed’in %2-2,25 olan eski gaye aralığı üzerine, %2,30’a yükselten açık piyasada gecelik fonlar için marjda sair bir karışıklık yaşandığı.

Bu likidite sıkışıklığının uzun vadeli ehemmiyeti konusunda hala bir konsensüs yok. Birçoklarının öne sürdüğü üzere sebepler büyük nispette teknik ve kısa vadeli ise, gecelik getirilerin mantıken günler içinde hedeflenen seviyelere dönmesi gerekiyor. Aksi takdirde Fed varlık alımına tekrar başlamak için pres altında kalabilir.

4. Microsoft (NASDAQ:MSFT) temettü ve geri alımları yükseltiyor

Çarşamba günkü kapanış zilinin akabinde şirketin temettüsünü yükseltip pay senedi geri alım programının hacmini genişletmesinden sonra, Microsoft (NASDAQ:MSFT) behreleri ilgiyi üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Şura çeyrek devirlik temettüsünü %11 artırarak 51 sente yükseltti. Bu, yeniden de yıllık sadece %1,5 örtülü temettü geliri ile %1,9 olan S&P 500 otalamasının altında bırakıyor.

Başkaca şirket, behre senedi geri alım programını 40 milyar dolar (piyasa kıymetinin %4 altında) yükseltti.

5. Savaş tweetleri ve Irak raporu üzerine petrol yeniden artış yaşadı

Suudi Arabistan ve ABD’nin yakın vadedeki bir savaş riskini değersiz göstermesinden sadece saatler sonra, İran dışişleri bakanının Körfez’deki askeri çatışma dehşetlerini yine canlandırdığı tweetlerinin akabinde petrol fiyatları tekrar yükseldi.

Suudi Arabistan’ın krallığın kendi müşterilerine olan taahhütlerini karşılamayı garantilemesi için Irak’tan milyonlarca varil ham petrol istediği raporları ile piyasa inancı sarsıldı. Bu, Suudi yetkililerin, üretimi hafta sonu kilit kuvvet tesislerine yapılan hücumlar öncesindeki seviyelerine süratli bir formda getireceği tezlerini zayıflatan bir durum olarak görüldü.

WTI vadeli süreçleri %1,7 düşüşle 59,02 dolar olurken, Brent vadeli süreçleri %2,3 artarak 65,11 dolardan süreç gördü.