Müellif: Peter Nurse

BlockChainHaberleri.com – Avrupa behreleri, Çin’deki pnömoni gibisi bir virüsün iktisada muhtemel tesirleri ile ilgili telaşlar arasında Asya’daki kayıpları takiben Salı günü düşüş yaşadı.

DAX 69 puan düşük işlem gördü. CAC 40 58 puan gerilerken, FTSE 100 84 ve olumsuz kurumsal gelişmeler üzerine Euro Stoxx 50 30 puan kaybetti.

Wuhan’dan yayılan illetin çıkışı şimdi erken aşamada. Şimdiye kadar dört irtihal olduğu onaylandı fakat en ağır seyahat periyodunun olduğu Çin Yeni Yılı tatilleri yaklaştıkça, yayılma riski artıyor.

Bu virüs, 2002 yılındaki SARS (ağır akut teneffüs yolu zayıflığı sendromu) salgınının tekrarlanmasına yönelik endişeler ortaya çıktı. O vakada 37 devlette 8.000 insan etkilenmiş, yaklaşık 800 kişi hayatını kaybetmişti. 2003 yılına ilişkin akademik bir çalışma global ekonomik maliyetinin en az 40 milyar dolar olduğunu kestirim etmişti.

Kurumsal kar gelişmelerinde, İsviçreli bankacılık devinin tüm yıl karlılığını ve maliyet gayelerini tutturamaması ve orta vadeli gayelerini düşürmesiyle, UBS (NYSE:UBS) behreleri %5 geriledi. Rakip HSBC ve Standard Chartered (LON:STAN), Asya piyasalarındaki güçlü ilişkileri ışığında %2 kaybetti.

Avrupa’nın ulusal havayolları, Asya seyahatlerinin bed etkileneceği endişeleri ile düşük süreç görüyor. Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) %2,2 kayıpla en çok etkilenen olurken, Air France KLM (PA:AIRF) %1,7 kaybetti. Bununla birlikte, EasyJet’in (LON:EZJ) birinci çeyrekte güçlü gelir raporlamasının desteğiyle elverişli fiyatlı havayolları yükseldi. EasyJet payları %4,9 artış kaydetti.

Asya’dan gelen klasik talebin salgın nedeniyle zarar göreceği tasaları arasında, lüks tüketim kesimi de darbe aldı. İstisna ise bir yıl içindeki birinci olumlu güncellemesi ile %4 üzerinde artış yaşayan Hugo Boss (DE:BOSSn) oldu. Geçen yıl Alman moda meskeni için alengirli geçti, yani bu rapor bir sapma noktası olduğunu ortaya koyabilir.

Öbür yandan, ABD Lideri Donald Trump’ın İsviçre Davos’taki Yerküre Iktisat Forumu’nda konuşması olacak. Done cephesinde ise İngiltere istihdam olguları ile Alman ZEW Iktisat Hissiyatı olacak.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1,1 düşüşle 57,94 dolar olurken, Brent %1,2 kayıpla 64,39 dolara geriledi. Şubat vadeli altın vadeli süreçleri %0,3 düşerek 1.555,85 dolardan işlem gördü.