Trend nedir?

Takip edilen eserin malûm bir mühlet içindeki tarafına trend denir. Şayet takip edilen eser zahir bir müddettir düşüş yaşıyorsa o eser için düşüş trendinde olduğu, yükseliş yaşıyorsa yükseliş trendinde olduğu söylenir.

Yükseliş trendi nedir?

Takip edilen eserin fiyatında her seviye bir evvelki üzerinde tamamlanıyor ve tıpkı biçimde dip seviyeler de bir evvelki dip seviye üzerinde kalıyorsa o eser yükseliş trendinde demektir. Ama burada bu fiyat değişiminde müddet hayli kıymetlidir, şayet tepe ve dip kapanışları haftalık ve aylık bazda yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyorsa yükseliş trendi teyit edilir.

Düşüş trendi nedir?

Takip edilen eserin fiyatında her seviye bir evvelki tepenin altında kalıyor ve dip seviyeler de birebir biçimde evvelki dip seviyelerden altta kalıyorsa o eser düşüş trendinde demektir. Saf mühlet burada yeniden belirleyicidir. Günlü kapanışlardaki düşüş haftalık ve aylık olarak da destekleniyorsa trend teyit edilir.

Trend hesaplamasında nelere dikkat edilmeli?

Takip edilen eserin yanını hesaplayabilmek için vade ve seviyeler çok değerlidir. Örnekle açıklarsak;

EURUSD paritesi Şubat 2018’de 1,22550’ye yükselerek son 4 yılın doruğuna çıkmasının akabinde 2 ay kadar yatay seyir izledi, gelgelelim Nisan ayındaki fiyatlamalarda her haftalık kapanış bir evvelkinin altında gerçekleşti ve parite 7 hafta üst üste düşüş yaşayarak 1,15’e geriledi. Paritede başlayan ve kısa vadede yaşanan düşüş trendi sonraki haftalarda da devam etti ve trend artık orta vadeli olarak düşüş istikametli ilerledi.

*Vadede dikkat edilmesi gereken en değerli nokta trend içinde belirli bir müddet aksi yanda hareketin görülmesi durumudur. Bu durumda trendin devam edip etmeyeceğini teknik olarak takip edebilmek içinse destek-direnç seviyelerinden yardım alınabilir.

Kısa vadede yaşanan düşüşün orta ve uzun vadede devam etmesi durumunda fiyatlarda hengam devir aksi cephede hareket ya da sıkışmalar görülebilir.

Trend çizgisi nedir?

Eserin fiyat değişiminin ne cihette ilerlediğini görmekte kullanılır. Şayet eser yükseliş yanında ilerliyorsa kesinlikle dip ve tepe seviyeleri bir evvelki kapanışın üzerinde olmalı ve kullanılan trend çizgisi en az iki dip seviyeye dokunmalıdır. Fakat bu o eserin yükseliş trendinde olduğunu değil o taraftaki beklenti oluşturduğu mealine gelir ve çizilen yükseliş trendi çizgisinin mühlet içinde korunması ile trendden bahsedilebilir, yani tekrar hengam en belirleyici noktadır.

Trend değişim sinyali nasıl fark edilir?

Tekrar EURUSD paritesinden yola çıkarsak 1,2550’den başlayan düşüş trendinde 1,0920 seviyesi kuvvetli destek olarak öne çıkıyor ve parite daha evvel test ettiği bu direncin altına inse de düşüş sonlu kaldı ve fiyat tekrar 1,0920 üzerine çıktı. Paritenin 1,10920 altına inmemesi trendin sona erdiğini şimdi net olarak teyit etmiyor ve orta vadedeki düşüş trendinde 1,0920-1,1150 aralığındaki değişim hala düşüş trendini destekliyor, zira grafikten de görüleceği üzere kısa vade içinde bu aralıkta çok sefer fiyat değişimi yaşandı.

Trend değişiminde kesinlikle belirleyici bir gelişme olması gerekir ve fiyat bazen o gelişmeye acilen bazen de sonradan reaksiyon verebilir. Takip edilen eseri etkileyecek ekonomik, siyasi, jeopolitik gelişmeleri de yakından izlemek gerekir. Nadiren de olsa fiyattaki ölçüsüz yüksek ya da çok düşük seviyelere gelinmesi ile yaşanan satış ve alışlar da taraf değişimi yaratabilir.

Trend